Każdy większy wydatek – nerwy głównego księgowego

Większość znacznych wydatków w dużym przedsiębiorstwie musi zostać zatwierdzona przez głównego księgowego. To on dba o finansowe interesy firmy, prawidłowe odprowadzanie podatków i inne aspekty prawne. Ponadto zmotywowany jest utratą posady w przypadku upadłości przedsiębiorstwa, a więc zanim zatwierdzi – 2 razy dobrze się zastanowi. Sprawia to, iż nie każdy zakup sprzętu, floty samochodowej i innych drogich przedmiotów zostaje potwierdzony. Wychodząc naprzeciwko tego typu sytuacjom powstały firmy leasingowe oferujące usługi z zakresu finansowania przedmiotów.

Nowe możliwości

Firmy leasingowe zyskały ogromnie na popularności wraz z wejściem w XXI. wiek. Przyczyną było coraz bardziej skomplikowane prawo podatkowe, przepisy, regulacje, dodatkowe obowiązki dla księgowych – sytuacja szczególnie widoczna w Polsce. Dzięki leasingowi można uprościć niektóre czynności organizacji dokumentacji podatkowej, a także odprowadzać koszty sprzętu na o wiele więcej sposobów. Sprawia to, iż leasingodawcy mają nie tylko atrakcyjne oferty, ale i opłacalne, które mogą na dłuższą metę przynieść dodatkowe korzyści.

Zakładasz firmę – idealne rozwiązanie

Dla nowych przedsiębiorstw na rynku oraz takich, którym chwilowo brakuje finansów na inwestycje, które muszą zostać wykonane w celu prawidłowego działania leasing urządzeń jest pożądanym rozwiązaniem. Dzięki niemu można otrzymać sprzęt oraz nieruchomości za jedynie część początkowej wartości (np. 20%), zaś resztę spłacać w ratach leasingowych. Firmy leasingowe w odróżnieniu od banków oferują możliwość, która dodatkowo zwiększy nasze zdolności podatkowe, a także ma większą szansę na przyznanie w przypadku wątpliwej sytuacji. Ponadto leasingodawcy często otrzymują zniżki od producentów, którymi chętnie dzielą się z klientami.

Kruczki, wszędzie kruczki

Pomimo dobrych intencji firm leasingowych warto dokładnie przejrzeć umowę. Może okazać się, iż nieświadomie złamiemy ustalenia zapisane i będziemy musieli zapłacić karę. Warto doprecyzować wszystkie szczegóły już na poziomie negocjacji, szczególnie w przypadku powiązań z ubezpieczycielami, prawidłowego korzystania z przedmiotu leasingu, ewentualnej cesji umowy, a także postępowań w przypadku straty całkowitej (np. dla samochodu – wypadek). Firmy leasingowe są skłonne do pewnych zmian i ustępstw dlatego warto próbować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

four × 3 =